Závod vlčat a světlušek (ZVaS)

zavody.skaut.cz

Závod vlčat a světlušek o putovní totem náčelníka a putovní vlajku náčelní se koná pravidelně každé dva roky.

Závod se koná ve třech kolech: základní kolo (do poloviny května), následují krajská kola (nejpozději před poslední červnový víkend) a finální celostátní kolo v září daného roku, kde se sejdou nejúspěšnější hlídky z celé republiky.

Cíle závodu:

• Prožití radostného setkání s ostatními vlčaty a světluškami.
  • Zažití celodenní aktivity zasazené do symbolického rámce.
  • Vyzkoušet si schopnost poradit si v situacích potřebných pro život v dnešním světě.

Disciplíny závodu vycházejí z oblastí “Co umím a znám”, „Příroda kolem nás”, „Svět okolo nás“ z výchovného programu vlčat a světlušek a jsou následující: znalost první pomoc, znalost dopravních značek, manuální zručnost, fyzická zdatnost, logické myšlení, schopnost řešit problémové situace, schopnost vyhledávat informace, schopnost komunikovat, pobyt v přírodě, kuchařská dovednost, schopnost orientace, vztah k vlasti a skautingu a volná disciplína.